Jdi na obsah Jdi na menu
 


         Standard Rhodéského ridgebacka

 Obrazek  FCI č. : 146

Skupina 6. : honiči, barváři a příbuzná plemena,

Sekce 3. : příbuzná plemena

Původ : Jižní Afrika,    Patronát : JAR

                            Obrazek

ObrazekNěco málo z historie : RR je pes pocházející z Jihoafrické republiky, kde vznikl křížením mnoha velkých plemen, aby se zkombinovalo více užitečných vlastností a vznikl ,,ideání"pes pro lov i žití ve společnosti místních obyvatel. Křížila se plemena jako doga, mastif, azavak a další dokud nevznikl ridgeback, pes silný, klidný a trpělivý, schopný samostatně uvažovat ( ridge na zádech je nejspíš také výsledek tak rozsáhlého křížení ). Pro tyto vlastnosti byl využíván k lovu a nahánění velké zvěře, především lvů ( je přezdíván také africký lví pes). První výskyt psů s ridgem na zádech je doložen na malbách v jeskyních v Egyptě, kde je stáří těchto maleb odhadováno na dobu až 3000 let př.n.l. Do Evropy se začali dovážet a stávali se populárním plemenem ale nejdříve v 18. století. Dnes se Rhodéští ridgebaci chovají předvším jako lidští společníci.

ObrazekVzhled : Ridgeback by měl na první pohled vypadat silně, vyrovnaně, elegantně. Jeho chůze je také ladná, ale stabilní. Tělo má ridgeback silné, svalnaté a souměrné, má pevný, silný hrudník, ne však objemný. Hřbet je masivní, rovný, jen bedra mírně klenutá ( důkaz křížení s chrty ), toto klenutí zajišťuje mnohem větší rychlost pohybu. Má silné a rovné přední končetiny, zadní končetiny jsou správně klenuté, mají viditelné svaly a hlezenní klouby jsou nízko. Má kompaktní tlapy, pevné prsty a černé drápy. Nízko nesený ocas  je obloukovitě svěšený. Hlavu má fenka RR jemnější než pes. Hlavu mají ridgebaci masivní, souměrnou. Uši jsou svěšené, nesené u hlavy, postupně se zužující a v barvě těla nebo tmavší u psů s maskou. Oči jsou zářivé, čilé, mají inteligentní výraz a jsou v barvě srsti nebo v případě psů s maskou jsou tmavší. Čenich je hluboký, spíš delší v barvě srsti nebo v černé barvě ( = maska ), jiné barvy nejsou standardní. Mordu má RR souměrnou, uvnitř souměrně poskládané zuby, čelist bez podkusu nebo předkusu. Barva se u ridgebacků dělí na dva přípustné typy a to světle pšeničná nebo červeně pšeničná, pak mívají bílé znaky, a to na tlapách hrudi, tlapách nebo břiše. Podle standardu jsou ale přípustné jen na hrudi. Další barvy například černá je přípustná jen u štěňat, časem musí zmizet. Konečně se dostávám k hlavnímu znaku tohoto plemene – je jím ridge. Ridge je pruh chlupů na zádech rostoucí proti směru ostatní srsti. Protože je to hlavní znak plemene, je ridge hodně přísně posuzován. Ridge začíná mezi lopatkami a končí v oblasti mezi hýžděmi. Ridge je souměrný, u svého začátku kolem 5cm široký, postupně se zužuje. Kousek pod kulatým vrcholem ridge jsou správně dvě korunky proti sobě rovně ležící na okrajích ridge. Tyto typy  ridge:                                    Obrazek 

První dva jsou zcela správně. U předposledního vidíme malou odchylku v postavení korunek. Větší zakřivení už by nebylo přípustné. Důležitý je i horní zakulacení ridge nebo jeho celková délka.

ObrazekPovahové vlastnosti :

Ridgebaci jsou velmi vázaní na svou smečku, proto tedy když přilnou ke své rodině, nesou velmi špatně dlouhé odloučení. Jinak to jsou ale psi samostatní, kteří nejdou do všeho po hlavě, ale vždy si nejdřív vše rozmylí. Není těžké je cvičit, jelikož to jsou chytří psi a většinou cvičí s chutí, není však dobré s výchovou zahálet, protože je to pes silný a nevychovaný ridgeback se nikomu podřizovat nebude. Ridgeback je dobrý hlídač a má také nezastinitelné lovecké pudy, které je možno krotit. Pes snáší dobře horko, vodu většina ridgebacků moc ráda nemá. Obecně se s ostatními psy snášejí, feny bez problémů a psi podle výchovy. Zvláštní nároky ridgebaci moc nemají. Snad jen potřebují lásku a pozornost.

ObrazekDůležité údaje :

výška : feny 61cm -66cm v kohoutku,  psi 63,5 - 69(70) cm v kohoutku

váha: okolo 30 - 40kg

průměrná délka života: 12 let

dnešní využití : služební pes, společník